Rezultatele Concursul de Eleganta Sinaia - 27.06.2015

Best of show : CORD 812 Custom Beverly (1937) - Tiriac Collection (Bucuresti)

Premii speciale :

Premiul publicului : KAISER DARRIN (1954) - Axel Kohnen (Bucuresti)

Premiul pt. cel mai vechi automobil din concurs : OLDSMOBILE Curved Dash Model 6C (1904) - Gabriel Lucian Balan (Constanta)

Premiul de restaurare : PLYMOUTH P2 (1936) - Razvan Badulescu (Bucuresti)

Premiul pentru cea mai mare distanta parcursa pt. participarea la concurs : MERCEDES 220 S (1958) - Aniko Peschak (Ungaria)

Premiul de conservare : OLTCIT CLUB (1982) - Adrian Honoriu Ghizdavu (Sighisoara)

Premiu special al juriului : FORD V8 48 Roadster (1935) - Gabriel Lucian Balan (Constanta)

Premiu special acordat de sponsorul principal R.C.R. - Alliantz Tiriac : DACIA 1300 (1972) - Dan Spuderka (Brasov)

Premiu special al juriului : NASH 960 Sedan (1932) - Gabriel Garlea (Iasi)

Clasamente pe grupe :

Grupa : Antebelice Cabriolet

Nr.

Marca/Model

An

Participant

1

MG SA Tourer Charlesworth

1935

Tiriac Collection

2

FORD V8 48 Roadster

1935

Gabriel Lucian Balan

3

MAXWELL A Runabout

1909

Axel Kohnen

4

OLDSMOBILE Curved Dash Model 6C

1904

Gabriel Lucian Balan

Grupa : Antebelice Sedan

Nr.

Marca/Model

An

Participant

1

CORD 812 Custom Beverly

1937

Tiriac Collection

2

PLYMOUTH P2

1936

Razvan Badulescu

3

NASH 960 Sedan

1932

Gabriel Garlea

Grupa : Postbelice Cabriolet

Nr.

Marca/Model

An

Participant

1

KAISER Darrin

1954

Stela Kohnen

2

MERCEDES 190 SL

1956

Karoly Buzas

3

MORGAN 4/4

1957

George Barbu

4

FORD Mustang

1967

Gina Comanescu

5

MESSERSCHMITT KR 200

1957

Axel Kohnen

6

MERCEDES 280 SL

1984

Nicolae Socarici

Grupa : Postbelice Coupe

Nr.

Marca/Model

An

Participant

1

FERRARI 328 GT

1984

Adrian Bortica

2

PORSCHE 911 Turbo

1982

Daniel Catalin Niculescu

3

CHEVROLET Camaro LT

1977

High Class Auto

4

DeSOTTO Custom Club Coupe

1947

Valentin Ghicuta

5

BMW 1602

1972

Augustin Plesea

Grupa : Postbelice Sedan

Nr.

Marca/Model

An

Participant

1

ROLLS ROYCE Silver Down

1954

Gabriel Lucian Balan

2

MERCEDES 220 S

1958

Aniko Peschak

3

CADILLAC Sedan DeVille

1959

Sindie Paul

Grupa : Fabricat in Romania

Nr.

Marca/Model

An

Participant


1

DACIA 1300

1972

Dan Spuderka


2

OLTCIT Club

1982

Adrian Honoriu Ghizdavu


3

DACIA 1310

1985

Alexandru Alexandrescu


Grupa : Automobile de competitie

Nr.

Marca/Model

An

Participant


1

ALFA ROMEO Giulia 1600 Sprint Speciale

1965

Autoclasic Club


2

PORSCHE 911 Carrera

1985

Serus Racing Club


3

DACIA 1300

1972

Dan Spuderka


4

DACIA 1310

1985

Alexandru Alexandrescu